Plesk Panel MariaDB 10.6'ya Yükseltme

• Plesk Panel MariaDB 10.6'ya Yükseltme

MariaDB, yüksek performanslı ve güvenilir bir veritabanı yönetim sistemi olarak, web uygulamalarının veritabanı ihtiyaçlarını karşılamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. MariaDB'nin yeni sürümleri, geliştiricilere ve sistem yöneticilerine daha iyi performans, gelişmiş güvenlik ve yeni özellikler sunarak projelerinin verimliliğini artırma imkanı sağlar. Bu rehberde, Plesk Panel kullanan kullanıcılar için MariaDB 10.6'ya nasıl yükseltme yapacaklarını adım adım anlatacağız. MariaDB 10.6'nın sunduğu yeni özelliklerden faydalanarak, veritabanı yönetiminde daha iyi bir deneyim yaşamak için bu rehberi takip edebilirsiniz.

AlmaLinux 9 Plesk Panel MariaDB 10.6'ya Yükseltme

NOT: Yedek almayı unutmayın!

1- Veritabanı tablolarımızı yedekleyelim

Kod
    MYSQL_PWD=`cat /etc/psa/.psa.shadow` mysqldump -u admin --verbose --all-databases --routines --triggers > /tmp/all-databases.sql

2- MariaDB servisini durduralım

Kod
    service mariadb stop

3- Mevcut sürüm ile çakışan paketleri sunucudan silelim

Kod
    yum remove mariadb-gssapi-server -y

4- Veritabanı dizinini yine de yedekleyelim

Kod
    cp -v -a /var/lib/mysql/ /var/lib/mysql_backup

5- MariaDB 10.6 için repoları ekleyelim ve kuruluma başlayalım

Kod
    sudo yum install wget -y
    wget https://r.mariadb.com/downloads/mariadb_repo_setup
    echo "935944a2ab2b2a48a47f68711b43ad2d698c97f1c3a7d074b34058060c2ad21b mariadb_repo_setup" \ | sha256sum -c -
    chmod +x mariadb_repo_setup
    sudo ./mariadb_repo_setup \ --mariadb-server-version="mariadb-10.6"

Sırasıyla yukarıdaki komutları çalıştırınız.

6- MariaDB Community Serverı ve paket bağımlılıklarını yükleyelim

Kod
    sudo yum install MariaDB-server MariaDB-backup -y

7-MariaDB servisini başlatalım ve MySQL veritabanlarını yükseltelim

Kod
    MYSQL_PWD=`cat /etc/psa/.psa.shadow` mysql_upgrade -uadmin
    systemctl restart mariadb

8- Plesk için paket sürümlerini yükseltelim

Kod
    plesk bin service_node --update local
    plesk sbin packagemng -sdf
    restorecon -v /var/lib/mysql/*

Bu rehberde, Plesk Panel üzerinde MariaDB 10.6'ya nasıl yükseltme yapabileceğinizi adım adım anlattık. Yükseltme işlemi, veritabanı performansını ve güvenliğini artırmak için önemli bir adımdır. MariaDB 10.6'nın sunduğu yeni özellikler ve iyileştirmeler sayesinde, veritabanı yönetiminde daha etkin ve verimli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yükseltme işlemi sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlar ve çözümler hakkında bilgi edinerek, sorunsuz bir geçiş yapmanız mümkün. Yeni MariaDB sürümünü keşfetmek ve projelerinizde kullanmanın avantajlarından faydalanmak için bu adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, MariaDB ve Plesk topluluklarından destek alabilirsiniz.

Şimdi katılın!

Henüz hesabınız yok mu? Topluluğumuzun aktif bir üyesi olun ve oyunlarla, yazılımlarla ilgili ilginç konuları keşfedin! Kaydolun ve tartışmalara katılın, deneyimlerinizi paylaşın ve yeni arkadaşlar edinin. Topluluğumuzda herkesin kendine göre bir yer bulabileceğinden eminiz. Hadi, gelin ve bizimle birlikte eğlenceli ve bilgilendirici bir yolculuğa çıkın!