VirtualBox Üzerine Kali Linux Kurulum Rehberi

• VirtualBox Üzerine Kali Linux Kurulum Rehberi

Giriş: Kali Linux, güvenlik uzmanları ve etik hackerlar için tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. Bu rehberde, VirtualBox üzerinde Kali Linux'un nasıl kurulacağını adım adım anlatacağız.

Gereksinimler:

• VirtualBox (İndirme bağlantısını görmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol.)
    • Kali Linux ISO dosyası (İndirme bağlantısını görmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol.)
    • En az 4 GB RAM ve 20 GB disk alanı

1. Adım: VirtualBox'u Kurun VirtualBox'ı indirip bilgisayarınıza kurun. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra programı çalıştırın.

2. Adım: Yeni Bir Sanal Makine Oluşturun

• Yeni butonuna tıklayarak yeni bir sanal makine oluşturun.
    • Sanal makineye bir isim verin ve tip olarak Linux, versiyon olarak Debian (64-bit) seçin.
    • RAM miktarını en az 4 GB (4096 MB) olarak ayarlayın.
    • Sanal Sabit Disk Oluştur seçeneğini seçin ve Şimdi Sabit Disk Yarat butonuna tıklayın.
    • VDI (VirtualBox Disk Image) formatını seçin.
    • Dinamik olarak ayrılan disk veya sabit boyutlu disk seçeneklerinden birini seçin (dinamik önerilir).
    • Disk boyutunu en az 20 GB olarak belirleyin.

3. Adım: Kali Linux ISO Dosyasını Bağlayın

• Oluşturulan sanal makineyi seçin ve Ayarlar butonuna tıklayın.
    • Depolama sekmesine gidin.
    • Boş yazan CD simgesine tıklayın ve sağ taraftan CD/DVD cihazı olarak Kali Linux ISO dosyasını seçin.

4. Adım: Kali Linux Kurulumu

• Sanal makineyi başlatın. Kali Linux kurulum ekranı karşınıza gelecektir.
    • Graphical Install seçeneğini seçin.
    • Dil, bölge ve klavye ayarlarını yapın.
    • Ağ ayarlarını yapılandırın.
    • Kullanıcı adı, şifre ve disk yapılandırmasını tamamlayın.
    • Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.

5. Adım: VirtualBox Eklentilerini Kurun

• Kali Linux giriş yaptıktan sonra, terminali açın.
    • sudo apt update && sudo apt install virtualbox-guest-x11 -y komutunu çalıştırın.
    • Sanal makinenizi yeniden başlatın.

Sonuç: Artık VirtualBox üzerinde Kali Linux kullanıma hazır. Bu kurulumla birlikte, Kali Linux'un tüm güvenlik araçlarını sanal bir ortamda güvenle kullanabilirsiniz.

Şimdi katılın!

Henüz hesabınız yok mu? Topluluğumuzun aktif bir üyesi olun ve oyunlarla, yazılımlarla ilgili ilginç konuları keşfedin! Kaydolun ve tartışmalara katılın, deneyimlerinizi paylaşın ve yeni arkadaşlar edinin. Topluluğumuzda herkesin kendine göre bir yer bulabileceğinden eminiz. Hadi, gelin ve bizimle birlikte eğlenceli ve bilgilendirici bir yolculuğa çıkın!